niedziela, 12 stycznia 2014

Wewnątrz sieci

Elementy niezbędne w sieci:
a) media transmisji danych (kablowe, bezprzewodowe)
b) koncentratory (KVB), przełączniki (switch)
c) oprogramowanie sieciowe (odpowiednie protokoły)
d) karty sieciowe



Sieci handlowe
a) skrętka
b) kabel koncentryczny
c) światłowód
d) światło

Sieci bezprzewodowe
a) bluetooth
b) podczerwień
c) fale radiowe (sieci Wi-Fi)

DNS - system nazw domen.





Struktura DNS
Na samym szczycie są domeny krajowe i domeny funkcjonalne.
KRAJOWE:
Pl - Polska
De - Niemcy
It - Włochy

FUNKCJONALNE:
org
com
edu
gov
mil

Drugi poziom (subdomene) tworzą domeny: funkcjonalne, regionalne, instytucjonalne

JAK PODŁĄCZYĆ SIĘ DO INTERNETU?
Modem - urzadzenie pozwalajace na uzyskanie polaczenia z internetem i innnymi sieciami za pomoca wydzwaniania do sieci telefonicznej ISDN - siec cyfrowa z interpretacja uslug

DSL - cyfrowa linia abonamencka, rodzina technologii

ADSL - technika umozliwiajaca szerokopasmowy asymetryczny postep do sieci teleinformatycznej a w tym do Internetu i bedaca odmiana DSL

PLC - uniwersalne urzadzenie mikroprocentowe przeznaczone do sterowania praca maszyny lub urzadzenia technologicznego

łącze satelitarne - jest rodzajem radiowego lacza telekomunikacyjnego

GSM - najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej
E-usługa umożliwia klientowi, czyli usługobiorcy, dostęp do oferty wybranego dostawcy, a przy tym nie wymaga obecności obu stron w tym samym miejscu i czasie. E-usługa może być świadczona za pośrednictwem kilku kanałów, takich jak internet, telefonia komórkowa, telewizja cyfrowa.


E-nauka to forma zdalnego przekazywania wiedzy, wykorzystująca ośrodki elektronicznej transmisji informacji. Istnieją wirtualne uniwersytety i studia. Zaletami kursów internetowych są:
 
-korzystanie niezależnie z miejsca zamieszkania
 
-tempo nauki można dostosować do swoich potrzeb i możliwości
 
-nauka na kursach internetowych jest tańsza niż tradyjcnymi metodami

Przykłady:
  • www.interklasa.pl  
  • www.szkola.net
  • www.edu.info.pl

E-praca to wykonywanie działalności zawodowej z dala od siedziby macierzystej firmy. Telepraca pozwala być czynnymi zawodowo osobami, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą opuszczać swojego stałego miejsca zamieszkania.Zalety telepracy:
 
-mniejszy stres związany z pracą w grupie
 
-pracodawca oszczędza na kosztach organizacji miejsca pracy
 
-większa swoboda w sposobie realizacji zleconych zadań

Przykłady:
  • www.praca.interia.pl
  • www.praca.onet.pl
  • www.jobs.pl

E-bank to korzystanie z wirtualnego lecz rzeczywistego konta w banku. Dokonujemy transakcji oraz innych ważnych rzeczy, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu. 
Przykłady : 
  • www.mo.creditagricole.pl 

1. E-zakupy to zakupy za pośrednictwem sieci komputerowej, zwłaszcza internetu. W przypadku transakcji w internecie eliminujemy pośrednika, jakim jest osoba sprzedawcy, co obniża cenę towaru. Pojawiają się natomiast inne zagrożenia, najczęściej spowodowane naszą niewiedzą i lekkomyślnością. Aby dokonywać zakupów w sklepie internetowym najpierw trzeba się zarejestrować.


www.ceneo.pl

2. E-aukcje to aukcje odbywające się przez Internet za pomocą serwisu aukcyjnego. W aukcji zazwyczaj sprzedający ma za zadanie sprzedać swój produkt lub usługę za jak najwyższą cenę, podczas gdy kupujący chce kupić oferowany produkt po najniższej cenie.  Przed dokonaniem zakupu należy spojrzeć na opnie, komentarze o sprzedawcy. Jeżeli sprzedający ma dużo negatywnych opinii nie należy kupować u niego produktów.
Aukcje można podzielić na:
- z licytacją oraz "kup teraz".
-Aukcje z licytacją wygra ten kto da więcej. Licytując podaje się maksymalną kwotę, jaką chcemy zapłacić.. System przelicytuje poprzedniego kupującego tylko o tyle o o ile to konieczne. Plusem takiej aukcji jest to, że czasem uda nam się kupić bardzo ciekawe rzeczy o wiele taniej niż w sklepie.

  • Aukcje "kup teraz" polega podobnie jak w sklepie- cena jest ustalona z góry i nie podlega negocjacji. Bez żadnego czekania wpisujemy liczbę egzemplarzy i klikamy kup teraz!
www.allegro.pl
www.ebay.pl

3. E-czytelnia to miejsce w którym treść książek jest zapisana w formie elektronicznej, przeznaczonej do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu elektronicznym.
Zaletami elektronicznych ksiązek są:
-niższa cena niż w tradycyjnej księgarni,
-mniejsze koszty wytworzenia po stronie wydawnictwa
-łatwy dostęp, możliwość archiwizacji
 

Przykładami adresów internetowych, w których można znaleźć e-booki są:
  • www.wolnelektury.pl/katalog/
  • eczytelnia.net/
  • eczytenilnia.mobi/
1.Budowa komputera : 
2. Budowa płyty głównej :
PŁYTA GŁÓWNA: 
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).
3. Budowa karty graficznej :
 KARTA GRAFICZNA :
Karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

4. Budowa procesora : 


PROCESOR :
Urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
5. Budowa dysku twardego : 
 DYSK TWARDY:
Rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.
6. Budowa zasilacza komputerowego :

ZASILACZ KOMPUTEROWY :
Urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej (100-127V w Ameryce Północnej, części Ameryki Południowej, Japonii i Tajwanie, 220-240V w pozostałej części świata) na niskie stabilizowane napięcia stałe, niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera.