niedziela, 30 marca 2014

Sieci komputerowe.

Sieci komputerowe - Jest to grupa kilku komputerów, połączonych ze sobą za pomocą dowolnego medium transmisyjnego w celu wymiany danych i współdzielenia zasobów sieciowych 



Zalety sieci komputerowych:
  1. Możliwość komunikacji z innymi osobami (np. poprzez wiadomości email)
  2. Możliwość korzystania z wspólnych zasobów sieciowych (sprzętu, oprogramowania), dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania wielu urządzeń i programów osobno dla każdego komputera
  3. Szybkość, oszczędność czasu i bezproblemowość w przenoszeniu danych, plików i programów z jednego komputera na inny (nawet znajdujący się w drugim końcu świata)
  4. Oszczędność w zakupie oprogramowania (pewne programy np. firewall wystarczy zainstalować na jednym komputerze)
  5. Bezkonfliktowość, prostota i wygoda podczas dostępu do wspólnych bazy danych z różnych komputerów (nawet jak znajdują się one w innych częściach świata.

Wady sieci komputerowych:
  1. zagrożenia związane z działaniem „sieciowych włamywaczy”, hakerów (np. usunięcie danych, uszkodzenie systemu)
  2. problemy związane z tworzeniem i zarządzaniem sieci (np. zakłócenia, awarie, podłączanie wszystkich urządzeń i zasobów sieciowych kablami)
  3. awaria jednego urządzenia lub medium transmisyjnego może spowodować uszkodzenie całej sieci komputerowej
  4. zagrożenia bezpieczeństwa i stabilności działania wszystkich systemów w wyniku zainfekowania jednego komputera

Urządzenia sieciowe:
  1. Karta Sieciowa
  2. Koncentrator (Hub)
  3. Przełącznik (Switch)
  4. Router
  5. Access Point
  6. Wtórnik (Repeater)
  7.  Bridge
Karta Sieciowa: 
  • przesyła dane pomiędzy komputerami
  • przekształca pakiety danych w sygnały
Rodzaje kart sieciowych:
  • K. sieciowa typu BNC

Montaż filmów . Windows Movie Maker.

Windows Movie Maker edytor filmów, który po raz pierwszy został dołączony do systemu operacyjnego Windows Me. Ostatni raz dołączono go do systemu Windows Vista. W systemie Windows 7 można pobrać go za pomocą usługi Windows Live, ponieważ nie jest on dostarczany wraz z programami zawartymi w pakiecie systemowym. Program daje dostęp do opcji takich jak dzielenie filmu na klipy czy dodawanie komentarza audio lub też łączenie obrazów tak aby były w jednym ciągu. Pliki zapisywane są w formacie Windows Media Video, oraz w Microsoft Windows Movie Maker. Jest programem typu freeware, co oznacza, że można go darmowo pobrać z Internetu.






Urządzenia peryferyjne.

1. Urządzenie peryferyjne (ang. peripheral device) - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, czyli są to np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, dżojstik, kamera internetowa.

2. Prawa Murphy'ego - to zbiór popularnych, często humorystycznych powiedzeń, sprowadzających się do założenia, że rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe.


Budowa komputera

1. Płyta główna  obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje
się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.




2. Mikroprocesor - układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.


3. Pamięć RAM – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.
W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy.

4. Zasilacz - urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej na niskie napięcie stałe, niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera.

5. Dysk twardy - napęd dysku twardego – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych 

6. Napęd optyczny – jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych.

7. Karta graficzna karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

8. Porty WE/WY
Port – wersja programu komputerowego na inną platformę sprzętową bądź programistyczną zazwyczaj na inną architekturę procesora lub system operacyjny. Port powstaje w wyniku przeniesienia już istniejącego kodu, ogólniej można mówić o implmentacji danego programu na inną platformę.
Wejściaurządzenia wysyłające dane sygnały etc. do komputera, np myszka, skaner
Wyjścia: urządzenia odbierające je z komputera , np drukarka, głośniki


9. Obudowa to najczęściej metalowa z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera.

Na straży prawa autorskiego.

  • Prawa autorskie - z ang. copyright, to pojęcie prawnicze zaznaczające ogół praw przysługujących autorowi dowolnego utworu, upoważniającego go do decydowania o sposobie użytkowania dzieła i czerpania z niego korzyści.
  • Utwór - to każdy przejaw działalności twórczej mający indywidualny charakter, występujący w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu prezentacji.
  • Licencja - to dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.

2. Typy licencji.

  • Freeware -program rozpowszechniany na tej licencji jest bezpłatny, można używać go do zastosowań domowych.
  • domena publiczna - twórca przekazuje produkt nieodpłatnie jako wego rodzaju dobro publiczne,  zrzekając się jednoczenie praw majątkowych.
  • Adware -  w ramach tego rodzaju licencji program jest rozpowszechniany bez opłat, autor czerpie zyski z wyświetlanych podczas pracy programu reklam
  • Cardware - w myśl  tej licencji autor zachowuje prawa autorskie, pozwala na swobodne rozpowszechnianie programu, nie domagając się  za niego żadnych opłat.. Jedyne na co autor  liczy to np. wysłanie  mu kartki pocztowej.
  • GNU General Public Licence - powszechna licencja publiczna, spotykana najczęściej w środowisku Linuksa, w myśl której program nią objęty musi być rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym, ponieważ każdy ma prawo go modyfikować i udoskonalać.
  • Shareware - w przypadku tego rodzaju licencji autor zgadza się na krótkotrwałe używanie produktu bez opłat w celu przetestowania. Jeśli po jego wypróbowaniu nie jesteśmy zainteresowani zakupem, powinniśmy go usunąć z dysku.
  • Demo - zubożona przez autorów wersja programu, która jest udostępniana bezpłatnie w celu rozreklamowania produktu.
  • Trial - w pełni funkcjonalne programy dystrybuowane na tej licencji mogą być używane tylko przez z góry ustalony czas, po upływie którego program przestanie działać  i trzeba go zarejestrować lub usunąć.
  • OEM - najczęściej nazwa ta jest stosowana  w odniesieniu do producentów komputerów osobistych, gdy sprzedają je wyłącznie wraz z oprogramowaniem.
  • Donationware -oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem zapłacenia autorowi symbolicznej kwoty.
  • Firmware - Licencja ta obejmuje oprogramowanie sterujące sprzętem komputerowym, które jest umieszczone w nim na stałe, np. we wlutowanym układzie pamięci.

3. Odpowiedzialność karna.
Zgodnie z art. 79 polskiego prawa autorskiego producent programu, którego prawa naruszono, może zażądać:
-zwrócenia korzyści uzyskanych w wyniku naruszenia;
-zapłaty podwojonej ceny programu;
-w szczególnie rażących przypadkach potrójnej ceny i naprawienia wyrządzonej krzywdy;
-usunięcia nielegalnie pozyskanych treści;

-skonfiskowania sprzętu, który posłużył do przestępstwa.






4. Pracuj samodzielnie. 
Programy freeware: skype